טיפול רגשי לילדים

התא המשפחתי הוא החלק המהותי ביותר בחייו של ילד ובמיוחד הקשר עם ההורים. כאשר הקשר עמוק ומיטיב, הילד מרגיש בטוח וחזק מול העולם ויכול להתגבר על קשיים ומשברים שהוא עובר בחייו ביתר קלות. לעומת זאת, כאשר הקשר עם ההורים אינו מיטיב או מאתגר בגלל נסיבות של משפחה עצמאית או יחידנית ובנוסף, לילד יש גם קשיים אחרים, הילד נמצא במצוקה גדולה שבאה לידי ביטוי בהתנהגות בגן/בית הספר, מול חברים ובבית.

עבור ילדים במשפחות אחרי גירושים
חווית הגירושין קשה בכל גיל, אך לילדים קטנים היא קשה אף יותר, הם לא מסוגלים להבין את השינויים שחלים בחייהם וחשים בלבול וחרדה. כאשר ההורים נפרדים "יפה" ויש תמיכה מהמשפחה והסביבה הילדים יסתגלו מהר יותר למצב, אך כאשר הגירושין מתקיימים תחת עננה של בתי משפט וריבים, הילדים נמצאים במצוקה קשה. לעיתים, הם אף נאלצים "לבחור" בין אמא לאבא וזה גורם להם להרגשת מועקה ועצב. מניסיוני, ישנם הורים שהמשיכו לפרק ב' ובחרו מסיבותיהם לנתק קשר עם ילדיהם מפרק א'. לחילופין, ישנם הורים שלא מאפשרים להורה השני לראות את ילדם (מסיבות כאלה ואחרות). ילד אינו מסוגל להבין את בחירת ההורה ולכן מאוד חשוב לחזק אותו ולהסביר לו שהניתוק לא נעשה בגללו או בגלל היותו ילד רע או לא מוצלח. יחד עם זאת, חשוב לאפשר לו להביע את תחושותיו ולתעל אותם למקומות חיוביים ולא הרסניים ועל זה אני עובדת עם ההורים והילד בטיפול. 

עבור ילדים במשפחות יחידניות
הקשר בין ההורה לילד חשוב מאין כמוהו כיוון שאין הורה נוסף שהילד יכול לפנות אליו. יחד עם זאת, הקשר יכול להיות מאוד סימביוטי ותלותי. לכן חשוב שהקשר יהיה מצד אחד חזק וחיובי, ומצד שני, מאוזן ולא תלותי (בהתאם לגיל).

טיפול רגשי לילדים, למי הוא מתאים?

הטיפול מיועד לילדים מגיל 5 עד גיל 18 ממשפחות עצמאיות (אחרי גירושים, פרידה, אלמנות) ויחידניות שמתמודדים עם קשיים כגון: מגורים בשני בתים, נתק עם אחד ההורים, תחושת אשמה (התגרשו בגללי), חרדה, כעס על ההורים שפרקו את המשפחה, חוסר ביטחון, קשיים חברתיים ועוד. הסיבות לטיפול יכולות להיות שונות ומגוונות, אך תמיד הן יהיו מתמשכות (אין צורך להגיע לטיפול עם כל בעיה קטנה שיש לילד). לעיתים ההורים מזהים בילדם מצוקה רגשית, חברתית או תפקודית, אך פעמים רבות תהיה זו הגננת, המורה, היועצת או גורם טיפולי אחר אשר יסבו את תשומת לבנו כי לילד יש קושי.